Close

Nauka języków obcych od najmłodszych lat

dzieci

Kiedyś język obcy był wprowadzany w szkole podstawowej w najstarszych klasach. W przedszkolu czy edukacji wczesnoszkolnej nikt o o nauce języków obcych nie słyszał. Współcześnie zmieniło się to podejście. Uznaje się, iż nauka języka obcego powinna rozpocząć się od najmłodszych lat. Tak więc pierwszy kontakt z językiem obcym, najczęściej jest to język angielski, przypada na przedszkole.

Oczywiście nauka nie odbywa się w tradycyjny sposób, gdzie dziecko przez czterdzieści pięć minut siedzi w ławce i przyswaja wiedzę. Jest to niewykonalne z trzylatkiem. Dlatego sposób przekazania wiedzy został dostosowany do wieku uczestników. Kształcenie angielskiego w przedszkolu odbywa się w zmniejszonym wymiarze czasowym i opiera na zasadzie łączenia nauki z zabawą.

Przedszkolaki mówiące po angielsku

Dziecko zapamiętuje zwroty po angielsku śpiewając piosenki lub pracując na bazie obrazków. Posługuje się językiem obcym, gdy jego wiadomości zostają systematycznie utrwalane. Dziecko ma niezwykłą chłonność umysłu. I te zasoby są wykorzystywane przy edukacji języków obcych. Gdy przedszkolak żegna się z murami przedszkola i wkracza do szkoły, ma już podstawy języka angielskiego. Nie jest to dla niego nic strasznego, bo razem z tym wzrastał. Dziecko nie czuje skrępowania, by porozumiewać się językiem obcym. Nie ma blokad, że coś może powiedzieć źle i zostanie to niewłaściwie odebrane,. Mówi, ćwiczy i próbuje. Aby zwiększyć intensywność wpływów języka angielskiego, zwiększa się też częstotliwość lekcji. Stąd idea przedszkoli anglojęzycznych.

Wzrastać z językiem obcym, czyli dlaczego dzieci nie czują wstydu?

W edukacji ważne jest by podejmować próby i być aktywnym. Należy ćwiczyć i utrwalać, aby łatwiej przyswoić wiadomości. Dzieci, które wcześnie zaczęły przygodę z językiem angielskim lub innym językiem obcym, mają łatwość w komunikowaniu się w tym języku. Później jest im prościej w szkołach podstawowych i średnich. A może nawet w grę wejdzie kształcenie za granicą? To dopiero pozwala na możliwości i otwiera okno na świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *